Keď teenageri vedia viac, ako by si dospelí želali

Autor: Ivana Bánová | 4.5.2019 o 21:30 | Karma článku: 3,70 | Prečítané:  1527x

Seriál Sex education som na Netflixe dlho obchádzala v domnienke, že ide o dokumentárny film. Niežeby som mala niečo proti dokumentom alebo proti sexuálnej výchove. 

Usudzovala som, že je to už v mojom veku plytvanie časom. No mýlila som sa. 

Ide o seriál so zaujímavým hereckým obsadením. Gillian Anderson, známa z Aktov X, sa tu na nepoznanie mení na sex terapeutku, lovkyňu chlapov na jedno použitie a tiež mamu dospievajúceho syna, ktorého zdravý vývin v intímnej oblasti bedlivo a neraz aj bez dodržiavania hraníc sleduje. Je však len jednou z dôležitých a trochu netradičných postáv. Tými hlavnými sú stredoškoláci, predierajúci sa úskaliami vlastnej sexuality, nadväzovania vzťahov a získavania prvých intímnych skúseností. A tie sú veru úplne niekde inde, ako si my, odchovaní ešte na socialistickej výchove k rodičovstvu a na Kámasútre, ktorú sa rodičia snažili márne ukryť za knihami v knižnici, vieme predstaviť. 

Takže režiséri nás od prvej chvíle nešetria a uvedú nás do deja celkom bez okolkov. Otvorenosť, s akou to robia, pôsobí šokujúco a možno aj prvoplánovo. Zrejme vychádzajú z predpokladu, že dnešní teenageri toho vedia o technickej stránke sexu nesmierne veľa, zároveň však podstatne menej o intimite, láske a dôvernosti. A o tom presne seriál je. Za bizarnými túžbami, neúspešnými milostnými pokusmi a erotickými fantáziami sa neraz skrývajú iba pochybnosti o sebe, snaha zapadnúť a nebyť outsider, neukázať zraniteľnosť a neskúsenosť a na prvom mieste - nájsť skutočné priateľstvo a lásku. Aj keď to najdôležitejšie akoby bolo hlboko skryté za tým, čo sa ukazuje navonok v konkurenčnom boji ‘násťročných o miesto medzi vyvolenými. 

Ani v tomto seriáli nechýbajú postavy, ktoré ukazujú, aké ťažké je byť iný, a nejde len o sexuálnu orientáciu. Ťažké je byť synom sexkoučky bez akýchkoľvek praktických skúseností v intímnej sfére. Rovnako ťažké je byť neúspešným synom riaditeľa školy s vysokými očakávaniami. Ťažké je byť dievčaťom, o ktorom sa klebetí na základe klamstiev šírených na sociálnych sieťach, ako aj dievčaťom, ktoré aj napriek nadpriemernej inteligencii potápa vlastná rodina. Ľahké to nemá ani úspešný syn ambicióznej matky z lesbického páru... No a všetci títo mladí sa stretajú s problémami v ich milostnom živote, ktoré im pomáha riešiť amatérsky sex terapeut - kto iný ako syn mamy, ktorá sa poradenstvom v tejto oblasti živí. 

Práve on, skôr zasnený mimoň ponorený v knihách, outsider s jediným kamarátom, gejom, ešte väčším outsiderom. Spočiatku sú síce jeho rady na zlepšenie techniky pohlavného styku vyčítané z odbornej literatúry či z diskusných fór na internete skôr fiaskom. Postupne však nájde kľúč k tomu, čo pomáha dosiahnuť uspokojivý sex - zlepšenie vzťahu a vzájomnej komunikácie. Inými slovami - bez citu ostáva telesné zbližovanie iba gymnastikou a väčšinou tristným zážitkom.

Seriál Sex education tak vôbec nie je len pre teenagerov. Je totiž aj skúškou našej prudérnosti, predsudkov a stereotypov. Skúškou ochoty otvoriť sa a byť úprimný sám k sebe. Rodičom určite pomôže strhnúť ružové okuliare nevedomosti o tom, čo sa odohráva v hlavách ich dospievajúcich detí, za zavretými dverami študentských izieb, niekedy ešte ozdobených plyšákmi, no možno už so škatuľkami prezervatívov v zásuvkách. 

Skôr ako spustíte z obáv o bezpečnosť a zdravie svojich ratolestí prúd výčitiek a zákazov, začnite radšej u seba. Možno aj vo vašom prípade rodičia odbili sexuálnu výchovu výhražnou vetou: “A neopováž sa prísť domov s veľkým bruchom!” Možno je pre vás ťažké nahlas vysloviť pred svojimi dospievajúcimi deťmi názvy pohlavných orgánov. Možno sa vám zdá nevhodné opísať im pocity pri prvom bozku, hovoriť o prvých rande či nešťastných láskach.

Pamätám si ešte búrlivé negatívne reakcie niektorých rodičov na knihu Kľúče od tabu od Ľubice Brix, ktorá vyšla v roku 2011. Bola určená pre deti od 5 rokov ako spriavodca tajomstvami života, kde dôležitú časť zaberalo práve počatie a zrodenie aj s ilustráciami a pomenovaniami pohlavných orgánov. Samozrejme, písalo tam aj o LÁSKE, ktorá by nemala chýbať. Negatívne reakcie vychádzali z obáv, že sa deti dozvedia niečo skôr, ako by sa mali, a že by to mohlo poškodiť ich mravný a duševný vývin. Tiež sa niektorí čitatelia cítili, akoby ich kniha vyzliekala donaha pred vlastnými deťmi. Lenže deti sú pod šatami nahé a chcú spoznať svoje telo. Zaujíma ich to rovnako ako dážďovka alebo dym z horiacej sviečky. 

Keď si pozriete seriál Sex education, začne vám byť jasné, že začať sa baviť s deťmi o sexe, až keď budú mať 15 (alebo 18), je už trochu po funuse. Hovorte s deťmi o živote, o láske, o sexe, o smrti, o čomkoľvek odmalička. Odpovedajte im pravdivo, ale primerane veku, na otázky: “Ako som sa dostal/a do maminho bruška? Prečo majú chlapci a dievčatká vyzerajú ináč? Prečo mama večer vydávala divné zvuky?” Nečakajte, že vás v poskytovaní informácií predbehne smartfón či kamaráti z ulice.

Možno sa budete pri Sex education červenať, ale urobte to pre svojich pubertiakov. Dopozerajte seriál, zbavte sa ilúzií a prejavte deťom v tomto krušnom období dospievania pochopenie.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?