reklama

Keď teenageri vedia viac, ako by si dospelí želali

Seriál Sex education som na Netflixe dlho obchádzala v domnienke, že ide o dokumentárny film. Niežeby som mala niečo proti dokumentom alebo proti sexuálnej výchove.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Usudzovala som, že je to už v mojom veku plytvanie časom. No mýlila som sa. 

Ide o seriál so zaujímavým hereckým obsadením. Gillian Anderson, známa z Aktov X, sa tu na nepoznanie mení na sex terapeutku, lovkyňu chlapov na jedno použitie a tiež mamu dospievajúceho syna, ktorého zdravý vývin v intímnej oblasti bedlivo a neraz aj bez dodržiavania hraníc sleduje. Je však len jednou z dôležitých a trochu netradičných postáv. Tými hlavnými sú stredoškoláci, predierajúci sa úskaliami vlastnej sexuality, nadväzovania vzťahov a získavania prvých intímnych skúseností. A tie sú veru úplne niekde inde, ako si my, odchovaní ešte na socialistickej výchove k rodičovstvu a na Kámasútre, ktorú sa rodičia snažili márne ukryť za knihami v knižnici, vieme predstaviť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže režiséri nás od prvej chvíle nešetria a uvedú nás do deja celkom bez okolkov. Otvorenosť, s akou to robia, pôsobí šokujúco a možno aj prvoplánovo. Zrejme vychádzajú z predpokladu, že dnešní teenageri toho vedia o technickej stránke sexu nesmierne veľa, zároveň však podstatne menej o intimite, láske a dôvernosti. A o tom presne seriál je. Za bizarnými túžbami, neúspešnými milostnými pokusmi a erotickými fantáziami sa neraz skrývajú iba pochybnosti o sebe, snaha zapadnúť a nebyť outsider, neukázať zraniteľnosť a neskúsenosť a na prvom mieste - nájsť skutočné priateľstvo a lásku. Aj keď to najdôležitejšie akoby bolo hlboko skryté za tým, čo sa ukazuje navonok v konkurenčnom boji ‘násťročných o miesto medzi vyvolenými. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani v tomto seriáli nechýbajú postavy, ktoré ukazujú, aké ťažké je byť iný, a nejde len o sexuálnu orientáciu. Ťažké je byť synom sexkoučky bez akýchkoľvek praktických skúseností v intímnej sfére. Rovnako ťažké je byť neúspešným synom riaditeľa školy s vysokými očakávaniami. Ťažké je byť dievčaťom, o ktorom sa klebetí na základe klamstiev šírených na sociálnych sieťach, ako aj dievčaťom, ktoré aj napriek nadpriemernej inteligencii potápa vlastná rodina. Ľahké to nemá ani úspešný syn ambicióznej matky z lesbického páru... No a všetci títo mladí sa stretajú s problémami v ich milostnom živote, ktoré im pomáha riešiť amatérsky sex terapeut - kto iný ako syn mamy, ktorá sa poradenstvom v tejto oblasti živí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve on, skôr zasnený mimoň ponorený v knihách, outsider s jediným kamarátom, gejom, ešte väčším outsiderom. Spočiatku sú síce jeho rady na zlepšenie techniky pohlavného styku vyčítané z odbornej literatúry či z diskusných fór na internete skôr fiaskom. Postupne však nájde kľúč k tomu, čo pomáha dosiahnuť uspokojivý sex - zlepšenie vzťahu a vzájomnej komunikácie. Inými slovami - bez citu ostáva telesné zbližovanie iba gymnastikou a väčšinou tristným zážitkom.

Seriál Sex education tak vôbec nie je len pre teenagerov. Je totiž aj skúškou našej prudérnosti, predsudkov a stereotypov. Skúškou ochoty otvoriť sa a byť úprimný sám k sebe. Rodičom určite pomôže strhnúť ružové okuliare nevedomosti o tom, čo sa odohráva v hlavách ich dospievajúcich detí, za zavretými dverami študentských izieb, niekedy ešte ozdobených plyšákmi, no možno už so škatuľkami prezervatívov v zásuvkách. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skôr ako spustíte z obáv o bezpečnosť a zdravie svojich ratolestí prúd výčitiek a zákazov, začnite radšej u seba. Možno aj vo vašom prípade rodičia odbili sexuálnu výchovu výhražnou vetou: “A neopováž sa prísť domov s veľkým bruchom!” Možno je pre vás ťažké nahlas vysloviť pred svojimi dospievajúcimi deťmi názvy pohlavných orgánov. Možno sa vám zdá nevhodné opísať im pocity pri prvom bozku, hovoriť o prvých rande či nešťastných láskach.

Pamätám si ešte búrlivé negatívne reakcie niektorých rodičov na knihu Kľúče od tabu od Ľubice Brix, ktorá vyšla v roku 2011. Bola určená pre deti od 5 rokov ako spriavodca tajomstvami života, kde dôležitú časť zaberalo práve počatie a zrodenie aj s ilustráciami a pomenovaniami pohlavných orgánov. Samozrejme, písalo tam aj o LÁSKE, ktorá by nemala chýbať. Negatívne reakcie vychádzali z obáv, že sa deti dozvedia niečo skôr, ako by sa mali, a že by to mohlo poškodiť ich mravný a duševný vývin. Tiež sa niektorí čitatelia cítili, akoby ich kniha vyzliekala donaha pred vlastnými deťmi. Lenže deti sú pod šatami nahé a chcú spoznať svoje telo. Zaujíma ich to rovnako ako dážďovka alebo dym z horiacej sviečky. 

Keď si pozriete seriál Sex education, začne vám byť jasné, že začať sa baviť s deťmi o sexe, až keď budú mať 15 (alebo 18), je už trochu po funuse. Hovorte s deťmi o živote, o láske, o sexe, o smrti, o čomkoľvek odmalička. Odpovedajte im pravdivo, ale primerane veku, na otázky: “Ako som sa dostal/a do maminho bruška? Prečo majú chlapci a dievčatká vyzerajú ináč? Prečo mama večer vydávala divné zvuky?” Nečakajte, že vás v poskytovaní informácií predbehne smartfón či kamaráti z ulice.

Možno sa budete pri Sex education červenať, ale urobte to pre svojich pubertiakov. Dopozerajte seriál, zbavte sa ilúzií a prejavte deťom v tomto krušnom období dospievania pochopenie.

Ivana Bánová

Ivana Bánová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  190x

Rozhodla som sa vyliezť z ulity. Zachytiť prchavé, zdanlivo obyčajné okamihy, ktoré by ináč zanikli v rýchlosti života. Také skryté perličky v prachu dní. A občas ma niečo aj naštve. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu